Hörmann RenoMatic 2020, rozmer 5000 x 2250, kovanie N s torznými pružinami, pohon SupraMatic E séria 3

Mnohí z Vás sa pýtajú ako pripraviť stavebný otvor pre montáž sekcionálnej garážovej brány. V tom lepšom prípade to riešite ešte pred začatím stavby alebo rekonštrukcie. Tu je relativne vysoká pravdepobnosť ešte niečo ovplyvniť a ušetriť tak nemalé finančné prostriedky. Sú však aj takí, ktorí už majú otvor hotový a ten ako naschvál nesedí v žiadnom požadovanom rozmere. V nasledujúcich odsekoch si preto rozoberieme niekoľko najčastejších otázok, ktoré je nutné zodpovedať ešte pred začatím stavebných úprav.

Akú veľkosť otvoru mám pripraviť?

Svetlé hotové rozmery otvoru musia byť rovnaké (alebo max. o 10-20 mm menšie) ako sú rozmery uvedené v cenovej alebo akciovej ponuke garážovej brány. Akciové rozmery nájdete aj na našom webe.

Aká šírka ostení a výška prekladu je potrebná pre montáž brány?

Súčasťou garážovej brány je zárubňa, ktorá sa montuje z vnútornej strany otvoru. Z tohto dôvodu je potrebné mať z vnútornej strany otvoru bočné ostenia v minimálnej šírke E(F) = 100 mm a výška prekladu musí byť minimálne D = 120 mm pri kovaní Z (technika ťažných pružín - brány do rozmeru 3000x2500) alebo D = 210 mm pri kovaní N (technika torzných pružín - brány nad rozmer 3000x2500). Názorná ukážka je nižšie v tomto nákrese.

Aká má byť povrchová úprava stien pred montážou?

Sekcionálna garážová brána sa v drvivej väčšine montuje z vnútornej strany otvoru. Je nutné v mieste montáže mať na stenách minimálne sieťku a lepidlo. Po montáži už v okolí zárubne brány nemôžu prebiehať "mokré" stavebné procesy.

Musí byť pred montážou v garáži definitívna výška podlahy/poter?

Nie nemusí. Garážovú bránu namontujeme do výšky, ktorú zádate ako budúcu definitívnu nulu. Napr. do garáže ešte pôjde poter + dlažba a podobne.

Kde presne a aký typ elektrickej prípojky mám pripraviť?

Všetky nami ponúkané pohony garážových brán sú v podstate bežné spotrebiče s klasickou 2-kolíkovou zástrčkou na 230 V. Prípojka by mala byť pripravená vo vzdialenosti približne 3500 mm od vstupu do garáže a to buď priamo na strope alebo na bočných stenách.

Aký typ kotvenia sa používa pri garážovej bráne?

Samotná zárubňa sa kotví (cca 12 bodov) na vnútorné ostenie otvoru zväčša klasickým hmoždinkami, ktoré je možné spevniť chemickou kotvou prípadne PU lepidlom. Vrchné vedenie (koľajnica) sa kotvia na štyroch miestach, vo väčšine prípadov do stropu. Tu záleží na skladbe stropu resp. jeho vyhotovení. Kotvíme vždy pomocou tzv. perforovaných lišt/profilov v tvare L. Ak ide o betónový strop, tieto lišty sa kotvia pomocou spomínaných hmoždiniek. Ak ide o strop z dreva, bránu ukotvíme do drevených trámov.

Pripomíname, že toto je len niekoľko najčastejších otázok, ktoré je potrebné zodpovedať pred samotnou realizáciou. Budeme veľmi radi ak Vám toto zhrnutie pomôže a o svoje skúsenosti, prípadne ďalšie otázky sa podelíte dole pod týmto článkom v sekcii komentárov. Článok budeme postupne aktualizovať.

Video montáže sekcionálnej garážovej brány

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt bol pridaný do zoznamu želaní
Produkt bol pridaný do porovnávania.